Forum F O R U M Strona Główna
samozatrudnienie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum F O R U M Strona Główna -> WŁASNA FIRMA
Autor Wiadomość
FIRMA W GB
Gość






PostWysłany: Czw 21:53, 31 Sie 2006    Temat postu: samozatrudnienie    

Cześ, firmę w Angli otwiera się bardzo prosto. Trzeba zgłosi się do tzw lokalnych dla miejsca zamieszkiwania w Angli (bardzo ważne w tym wspaniałym karaju nie ma obowiązku meldunkowego, wystarczy tylko załorzy sobie telefon stacjonarny, lub otworzy konto w banku i z pierwszym rachunkiem lub wyciągiem bankowym mamy potwierdzenie naszego miejsca zameldowania) tzw jobcenter. Tam skierują was do osób zajmujących się rejestracją nowych działalności. Po wypełnieniu prostego formularza goś was pożegna i poczekacie ok 2 tygodni na list z kartą CIS czasową. I w ten sposub otworzyliście działalnoś tzw self-employera. A goście swojego czasy płacili za to po 250 i więcej funtów.
Powrót do góry
                        
Gość







PostWysłany: Czw 21:55, 31 Sie 2006    Temat postu:    

Od ponad roku pracuje dla angielskiej firmy specjalizujacej sie w zakladniu firm na calym swiecie, w tym oczywiscie w UK. Ostatnio zalozylem wlasna dzialalnosc gospodarcza (Offshore Business Solutions Limited), ktora profesjonalnie zajmuje sie rejstracja firm w Wielkiej Brytanii (inne kraje w najblizszej przyszlosci).

Chetnie pomoge w rejstracji firmy i postaram sie odpowiedziec na nurtujace pytania. Osoby zainteresowne prosze o bezposredni kontakt:
e-mail: m.gawlik@zakladanie firm.pl lub tel. +44 7706891483

Dziekuje i pozdrawiam,
Marcin Gawlik
Powrót do góry
                        
jon
Gość






PostWysłany: Śro 10:39, 06 Wrz 2006    Temat postu: od A do Z    

Podjęcie działalności gospodarczej


Pojęcie działalności gospodarczej uregulowała ustawa "Prawo działalności gospodarczej" z dnia 19 listopada 1999 roku. Zgodnie z przyjętą definicją jest to zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Osoba, która zawodowo, we własnym imieniu ją podejmuje i wykonuje zwana jest natomiast przedsiębiorcą.

Jeżeli zamierzasz prowadzić mały lub średni biznes samodzielnie, bez żadnych wspólników, to powinieneś na początek wybrać najprostszą formę indywidualnej działalności gospodarczej. Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo rozrośnie się lub uznasz, że warto powiązać się kapitałowo i organizacyjne ze wspólnikami, będziesz mógł skorzystać z innych form działalności gospodarczej.

Podstawową zaletą indywidualnej działalności gospodarczej są proste metody zarządzania. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą tworzysz przedsiębiorstwo, którego jesteś jedynym właścicielem i samodzielnie podejmujesz wszystkie decyzje, bez konieczności uwzględniania interesów i zdania wspólników. Możesz też elastycznie gospodarować majątkiem i pieniędzmi własnego przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy potrzebujesz więcej środków na przykład na zakup materiałów, towarów czy też na inwestycje, to po prostu dokładasz swoje "prywatne" pieniądze, jeżeli natomiast na rachunku masz nadmiar gotówki, możesz ją bez żadnych dodatkowych formalności przełożyć własnej kieszeni.

Istotną zaletą takiej jednoosobowej działalności gospodarczej są niewielkie koszty, jakie musisz ponieść w związku z procedurą rejestracyjną, a dodatkowo nie musisz uiszczać podatku od czynności cywilnoprawnych związanych z wymaganą przepisami prawa umową spółki.

Zaletą prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej jest także to, że zamiast skomplikowanych ksiąg rachunkowych możesz wybrać posługiwanie się dużo łatwiejszą podatkową księgą przychodów i rozchodów, jeżeli tylko twoje roczne przychody netto nie przekroczą równowartości 800 000 euro lub też wybrać inne formy opodatkowania jak na przykład podatek zryczałtowany lub kartę podatkową.

Indywidualna działalność gospodarcza oznacza jednak także, że za zobowiązania powstałe w związku z jej prowadzeniem odpowiadasz całym swoim majątkiem (zarówno stanowiącym majątek przedsiębiorstwa jak i majątkiem prywatnym) i to zarówno obecnym jak i przyszłym. Dotyczy to tak samo zobowiązań wobec kontrahentów (np. dostawców) jak i należności związanych z podatkami i ubezpieczeniami społecznymi.

Jeśli chcesz zmniejszyć konsekwencje tak daleko posuniętej odpowiedzialności majątkowej powinieneś rozważyć możliwość spisania z małżonkiem intercyzy (wymaga ona formy aktu notarialnego). W ten sposób w oparciu o majątek pozostały przy małżonku, nie prowadzącym biznesu, masz zabezpieczoną przyszłość rodziny. Z drugiej strony tracisz jednak cenny w przypadku drobnych przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych przywilej do wspólnego z małżonkiem rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Osoby fizyczne, które chcą prowadzić działalność gospodarczą we własnym imieniu podlegają obowiązkom ewidencyjnym określonym przede wszystkim w przepisach ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Jeśli będziesz przestrzegać zasad zawartych w tym przewodniku z pewnością otwarcie własnego przedsiębiorstwa nie zajmie ci wiele czasu.


Nazwa i zakres działalności - czyli pierwszy krok w stronę biznesu [ do góry ] ˆ


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą posługują się w relacjach z otoczeniem nazwą przedsiębiorstwa, która powinna zawierać imię i nazwisko osoby ją prowadzącej. Dla celów łatwiejszej identyfikacji przedsiębiorstwa warto w nazwie zawrzeć informację o profilu działalności lub nazwę, która pozwoli odnaleźć twoje przedsiębiorstwo, wśród kilkudziesięciu innych, prowadzonych na przykład przez Janów Kowalskich.

Wybierając nazwę przedsiębiorstwa musimy pamiętać o tym, aby nie zawierała ona egzotycznych słów, a tym samym nie naruszała zapisów ustawy o języku polskim.

Powszechnie stosowaną formą w nazwach własnych małych przedsiębiorstw jest użycie określeń typu:

"Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe"
"Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe"
"Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe"
Z jednej strony określają one ogólny profil przedsiębiorstwa z drugiej pozwalają później stosować odpowiednie skróty takie jak np.: P.U.H, P.P.H., P.P.U.H.

Możesz też użyć bardziej precyzyjnych dookreśleń na przykład "Usługi Krawieckie" czy "Przedsiębiorstwo Budowlane i Remontowe".

Ważną sprawa jest wybór zakresu działalności przedsiębiorstwa. Praktyka gospodarcza wskazuje, że ograniczenie się na wstępie do wąskiego zakresu działalności może w przyszłości nastręczyć dodatkowych problemów i kosztów. Zawczasu zastanów się, co możesz jeszcze robić w ramach prowadzonej działalności nawet, jeśli nie będzie to na początek twoje główne zajęcie.

W zgłoszeniu do ewidencji podaje się przedmiot działalności gospodarczej. Pewnym ułatwieniem we właściwym określaniu przedmiotu działalności gospodarczej może okazać się dla ciebie katalog Polskiej Klasyfikacji Działalności dostępny (zobacz: Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)), który zawiera pełen wybór rodzajów działalności gospodarczej, wraz z oznaczeniami numerowymi. Znajomość oznaczenia numerowego, np. symbol 24.12.Z oznacza produkcję barwników i pigmentów, będzie potrzebna do prawidłowego wypełnienia formularza zgłoszeniowego w Urzędzie Statystycznym i przyda się także w Urzędzie Skarbowym.

Pamiętaj jednak, że błędem będzie zbyt ogólne określenie przedmiotu działalności np. "wszelka działalność gospodarcza nie objęta koncesjonowaniem". Poza tym trzeba pamiętać, że niektóre rodzaje działalności objęte są nie tylko koncesjonowaniem, ale też zezwoleniami, których uzyskanie regulują przepisy odrębnych ustaw. W końcu są obszary działalności gospodarczej, które z klucza objęte są podatkiem VAT, a zatem nie będziesz mógł skorzystać z przysługującego najmniejszym przedsiębiorcom prawa do zwolnienia z podatku VAT (więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych rozdziałach przewodnika).


Wpis do ewidencji działalności gospodarczej, czyli wizyta w Urzędzie Miejskim [ do góry ] ˆ


Jeśli wybrałeś dla siebie formę indywidualnej działalności gospodarczej, to możesz korzystać z pewnych ułatwień przy jej rejestrowaniu. Podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne wymaga jedynie zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, a nie od razu do sądu rejestrowego.

Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi Referat Ewidencji Gospodarczej w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Jeżeli więc zamierzasz zarejestrować swoją działalność gospodarczą jako indywidualny przedsiębiorca powinieneś udać się do:
ZESPÓŁ OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW Nr 1
ul. Partyzantów 74
80-254 Gdańsk
stanowisko 40, 41, 42, 43, 44
tel. 323 69 60 do 64

Zespół Obsługi Mieszkańców pracuje codziennie w godzinach od 9.00 do 17.00

W Urzędzie Miejskim będziesz musiał wypełnić formularz zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, który można pobrać tutaj.

Formularz zawiera następujące informacje:
twoje imię i nazwisko
nazwę, pod którą zamierzasz wykonywać działalność gospodarczą,
twoje miejsce prowadzenia działalności (miejscowość) i adres,
określenie przedmiotu wykonywanej działalności,
wskazanie daty rozpoczęcia prowadzenia działalności.
Do zgłoszenia można (ale nie jest to już obowiązek) dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny (np. akt własności czy umowę dzierżawy lub najmu) do lokalu lub nieruchomości, w których ma być wykonywana działalność gospodarcza. Opłata za wydanie zaświadczenia wynosi 100 złotych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wydawane jest nie później niż w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia. W praktyce można je uzyskać tego samego dnia, w którym zgłaszamy się do wpisu do urzędu.

Istnieje też możliwość zgłoszenia działalności gospodarczej za pośrednictwem Internetu (zobacz opis procedury).


Numer REGON, czyli Urząd Statystyczny [ do góry ] ˆ


Załatwiając formalności związane z utworzeniem przedsiębiorstwa musisz złożyć także wizytę w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym. Wszystkie podmioty gospodarki narodowej są bowiem obowiązane do posiadania numeru identyfikacyjnego krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej czyli numeru REGON i posługiwania się nim przy przekazywaniu informacji wykorzystywanych dla celów statystycznych.

W rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON są ujmowane takie informacje o przedsiębiorcach jak:
nazwa i adres siedziby, a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - dodatkowo nazwisko i imiona oraz miejsce zamieszkania i identyfikator systemu ewidencji ludności PESEL,
forma prawna i forma własności,
wykonywana działalność, w tym rodzaj głównej działalności,
data powstania, rozpoczęcia, zawieszenia i zakończenia działalności,
nazwa organu rejestrowego lub ewidencyjnego, nazwa rejestru (ewidencji) i nadany przez ten organ numer (w twoim przypadku będzie to numer ewidencyjny nadany w Urzędzie Miejskim).
Numer REGON będzie Ci potrzebny w kontaktach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Przyda Ci się on także przy zawieraniu umów z kontrahentami i rozliczeniach z nimi. Podmioty mające numer REGON muszą w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym posługiwać się zaświadczeniem o wpisie do rejestru podmiotów gospodarki narodowej oraz podawać numer identyfikacyjny REGON w swoich pieczęciach firmowych i drukach urzędowych.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, mają obowiązek wypełnienia i złożenia wniosku o wpis do rejestru podmiotów oraz informowania o zachodzących zmianach w zakresie danych wpisanych w rejestrze (do zgłoszenia zmian wykorzystujesz także formularz RG-1). Wniosek o wpis powinieneś złożyć w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis, czyli np. od otrzymania zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Wniosek o wpis do rejestru podmiotów gospodarki narodowej i o nadanie numeru REGON powinieneś złożyć w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym. Tu możesz otrzymać potrzebne do tego formularze i skorzystać z pomocy w ich wypełnieniu. Dla osób zakładających działalność gospodarczą, której siedziba znajduje się na terenie Gdańska, właściwym urzędem statystycznym jest:
Urząd Statystyczny w Gdańsku
ul. Danusi 4
80-434 Gdańsk
tel. (058) 768 32 10
tel./fax (058) 341 25 31
[link widoczny dla zalogowanych]

Aby Twoja działalność została wpisana do rejestru podmiotów gospodarki narodowej, potrzebny jest Twój wniosek na specjalnym formularzu RG-1. Do tego wniosku może być dołączony załącznik na formularzu RG-RD, jeżeli na podstawowym formularzu nie zmieszczą się wszystkie informacje o rodzajach planowanej działalności (tu właśnie potrzebne będą oznaczenia numerowe z Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)).
Dokumenty do pobrania:
RG-1 (30 KB PDF)
RG-RD (30 KB PDF)

Do wniosku należy koniecznie dołączyć kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, którą otrzymaliśmy w Urzędzie Miejskim oraz mieć przy sobie oryginał do wglądu. Za złożenie wniosku nie pobiera się żadnych opłat.

Urząd Statystyczny ma obowiązek wydać zaświadczenie o nadanym Ci numerze identyfikacyjnym REGON niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od daty otrzymania wniosku. Po wystawione zaświadczenie o nadanym numerze należy zgłosić się osobiście.


Wyrabiamy pieczątkę [ do góry ] ˆ


Do załatwiania formalności w urzędach, zakładania rachunku bankowego, a także do wystawiania rachunków i faktur będzie potrzebna pieczątka Twojego przedsiębiorstwa. Warto ją wyrobić zaraz po otrzymaniu numeru REGON. W Gdańsku jest wiele punktów (w tym także w urzędach), w których taką pieczątkę można zamówić. Koszt wyrobienia pieczątki zależnie od wielkości

Na pieczątce musisz umieścić:
Pełną nazwę przedsiębiorstwa oraz imię i nazwisko
Adres, pod którym będziesz prowadzić działalność gospodarczą
Numer identyfikacji REGON
Dodatkowo możesz umieścić także numer NIP oraz telefon kontaktowy.


Otwarcie rachunku, czyli wizyta w banku [ do góry ] ˆ


Jeżeli podjąłeś decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej na własny rachunek, musisz tez pamiętać o obowiązku posiadania firmowego rachunku bankowego, za pośrednictwem którego dokonywane będą płatności m.in. na rzecz Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu Urząd Skarbowy i ZUS mają ułatwioną kontrolę poczynań przedsiębiorców a jednocześnie mogą, znając jego numer, dokonać przymusowej egzekucji należności. Pamiętaj, że obowiązkowe jest nie tylko założenie konta firmowego, ale także powiadomienie odpowiednich organów o wszelkich zmianach dotyczących rachunku bankowego Twojego przedsiębiorstwa w terminie najdalej 14 dni od daty ich powstania.

Większość banków wymaga dołączenia do wniosku o otwarcie rachunku różnych dokumentów w tym kopii zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenia o nadaniu numeru REGON i numeru NIP. Otwarcie rachunku bankowego następuje zazwyczaj 1-2 dni po podpisaniu umowy z bankiem.

Wybór banku pozostaje w twojej gestii. W ostatnich latach wiele banków wprowadziło specjalne pakiety usług dla małych i średnich firm. Warto zapoznać się z możliwie najszerszą ofertą banków, zwracając przede wszystkim uwagę na dostępność sieci bankowej, zakres oferowanych usług oraz wysokość pobieranych opłat i prowizji. Jeśli dysponujesz dostępem do Internetu (niekoniecznie przez stałe łącze) rozważ możliwość otwarcia rachunku firmowego w banku oferującym dostęp do konta za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Praktyka pokazuje, że takie rozwiązanie pozwala efektywnie oszczędzać czas, a także znacznie zmniejszyć koszty usług bankowych.


Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli wizyta w Urzędzie Skarbowym [ do góry ] ˆ


Kolejnym krokiem jest zawiadomienie właściwego urzędu skarbowego o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Wiąże się to z koniecznością rejestracji przedsiębiorcy dla celów podatkowych (m.in. podatku od towarów i usług, jeżeli przedsiębiorca będzie płatnikiem VAT). Indywidualny przedsiębiorca, dla celów podatkowych związanych z prowadzoną działalnością posługuje się tym samym numerem NIP, jaki został mu nadany jako osobie fizycznej. Zwykle o numer NIP ubiegamy się wraz z uzyskaniem pierwszego wynagrodzenia za prace na etacie lub umowy zlecenia. Nawet gdy posiadasz już NIP masz obowiązek zgłosić urzędowi skarbowemu fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej. Rejestracja podatkowa trwa zazwyczaj ok. 1 miesiąca od dnia złożenia wszystkich wymaganych przez Urząd Skarbowy dokumentów.

W tym celu musisz wypełnić i złożyć w Urzędzie Skarbowym odpowiedni formularz - NIP-1 (pobierz: NIP-1 (30 KB PDF)) wraz z wymaganymi dokumentami:
kopią zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
kopią zaświadczenia o nadaniu numeru REGON,
kopią dokumentów dotyczących otwarcia rachunku bankowego.

Jeśli działalność gospodarcza prowadzona będzie poza miejscem zamieszkania (zameldowania), musisz też dostarczyć do Urzędu Skarbowego dokument potwierdzający tytuł prawny (np. akt własności czy umowę najmu) do lokalu lub nieruchomości, w których ma być ona wykonywana.

Złożenie formularza jest nieodpłatne. Formularz NIP-1 składa się we właściwym Urzędzie Skarbowym, do którego rejonowo przypisany jest adres, pod którym będziesz prowadził działalność gospodarczą. Jeżeli będziesz ją prowadził w miejscu zamieszkania (zameldowania) wówczas właściwym Urzędem Skarbowym jest ten, w którym do tej pory rozliczałeś się co roku z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W Gdańsku będą to:
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku
ul. Rzeźnicka 54/56
80-822 Gdańsk
tel. (058) 321 23 00
fax: (058) 321 23 01
Zasięg terytorialny urzędu obejmuje dzielnice Gdańska: Chełm, Kiełpino Górne, Lipce, Łostowice, Olszynka, Orunia, Przeróbka, Siedlce, Sienna Grobla, Smęgorzyno, Sobieszewo, Stogi, Suchanino, Szadółki, Śródmieście, Święty Wojciech, Ujeścisko, Zabornia.


Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku
ul. Kołobrzeska 43
80-391 Gdańsk
tel. (058) 553 41 43
fax: (058) 553 48 19
Zasięg terytorialny urzędu obejmuje dzielnice Gdańska: Niedźwiednik, Oliwa, Przymorze, Wysoka, Zaspa, Żabianka.


Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku
ul. Żaglowa 2
80-560 Gdańsk
tel. (058) 346 43 46
fax: (058) 346 41 23
Zasięg terytorialny urzędu obejmuje dzielnice Gdańska: Brzeźno, Jasień, Karczemki, Kokoszki, Letnica, Matarnia, Migowo, Nowe Szkoty, Piecki, Wrzeszcz.

Wszystkie Urzędy Skarbowe przyjmują interesantów w poniedziałki i środy w godzinach 8.00 - 17.00 oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8.00 - 15.00 .

Od momentu poinformowania urzędu skarbowego o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, będziesz miał obowiązek podawać numer NIP na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych.

Wybierz formę opodatkowania
Przy zakładaniu przedsiębiorstwa masz także obowiązek poinformować urząd skarbowy o tym, jaką formę opodatkowania podatkiem dochodowym wybierasz oraz o sposobie prowadzenia ewidencji podatkowej.

Obowiązująca od 1 stycznia 2003 r. znowelizowana Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym do niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym są zasady ogólne, czyli takie same, jakie stosuje się względem osób fizycznych osiągających dochody z tytułu umowy o pracę czy z umów zleceń.

Ty jako podatnik możesz zrezygnować z tej formy opodatkowania i wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową. Zawiadomienie (o wyborze ryczałtu lub karty podatkowej) musisz złożyć w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca swojego zamieszkania. Jeżeli rozpoczynasz działalność w ciągu roku podatkowego zawiadomienie o wyborze ryczałtu musisz złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, natomiast zawiadomienie o wyborze karty powinieneś złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności.

Księga przychodów i rozchodów
W przypadku, gdy nie wskażesz innej formy niż opodatkowanie na zasadach ogólnych będziesz zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jeżeli będziesz rozliczał się na zasadach ogólnych i prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, to masz obowiązek zawiadomić o jej prowadzeniu właściwy dla miejsca prowadzenia działalności Urząd Skarbowy. Obowiązek informowania Urzędu Skarbowego spoczywa na tobie także wtedy, gdy w twoim imieniu księgę przychodów i rozchodów prowadzi biuro rachunkowe. Musisz wtedy poinformować Urząd Skarbowy o nazwie i adresie biura, a także o miejscu prowadzenia księgi i dokumentacji związanej z jej prowadzeniem.

Należy pamiętać, że opodatkowanie na zasadach ogólnych oparte o księgę przychodów i rozchodów jest formą podstawową i jeśli w czasie zgłaszania naszej działalności nie złożymy do naczelnika Urzędu Skarbowego wniosku o opodatkowanie w innej formie, automatycznie zostaniemy opodatkowani na zasadach ogólnych. W opodatkowaniu na zasadach ogólnych podatek oblicza się od dochodu, który uzyskuje się przez odjęcie poniesionych kosztów od uzyskanych przychodów.

Karta podatkowa
Karta podatkowa to bardzo wygodna dla drobnych przedsiębiorców forma rozliczania się z Urzędem Skarbowym, która nie wymaga prowadzenia żadnej ewidencji podatkowej. W tym wypadku niezależnie od osiąganego dochodu, co miesiąc płacimy z góry określoną kwotę.

Nie każdy może skorzystać z tej bardzo wygodnej i prostej formy rozliczeń z fiskusem, bowiem dotyczy ona bardzo wąskiej grupy zawodów, które szczegółowo określa Rozdział 3 artykuł 23 oraz załącznik 4 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wysokość samego podatku uzależniona jest, między innymi, od:

rodzaju i zakresu prowadzonej działalności,
liczby zatrudnionych pracowników,
liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza.
Aby stać się płatnikiem podatku na takich zasadach należy złożyć formularz PIT-16 (pobierz: PIT-16 (30 KB PDF)).
Wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej ustalana jest w drodze decyzji naczelnika urzędu skarbowego odrębnie za każdy rok podatkowy.

Ryczałt ewidencjonowany
To forma uproszczonej ewidencji podatkowej, gdzie ujmuje się tylko przychód osiągany przez przedsiębiorstwo. Na podstawie tego przychodu oblicza się należną zaliczkę na podatek dochodowy bez potrącania kosztów. Z takiej formy mogą korzystać tylko podatnicy, których przychód nie przekracza rocznie 250 000 EURO zaś stawki ryczałtu wynoszą w zależności od prowadzonej działalności odpowiednio: 20 procent (wolne zawody); 17 i 8,5 procent (usługi); 5,5 (produkcja i budownictwo) i 3 procent (handel i gastronomia z wyjątkiem sprzedaży alkoholu powyżej 1,5 procenta). Szczegółowy zakres działalności objęty tą formą opodatkowania określa rozdział 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ustawodawca poszedł w 2003 roku na rękę drobnym przedsiębiorcom korzystającym z tej formy rozliczeń zdejmując z nich obowiązek płacenia zryczałtowanego podatku w cyklu miesięcznym i zastąpił go możliwością rozliczania się z Urzędem Skarbowym raz na kwartał. Aby z tego przywileju skorzystać musisz w roku podatkowym uzyskać jako przedsiębiorca przychód mniejszy niż 250 tys. EURO.<br>
Podatek VAT
Bardzo ważną decyzją, którą musisz podjąć jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, jest to czy będziesz podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), czy też zamierzasz skorzystać ze zwolnienia od tego podatku. O swojej decyzji musisz poinformować urząd skarbowy składając bądź zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (formularz VAT-R), bądź pisemne oświadczenie o wyborze zwolnienia od podatku VAT (formularz VAT-6). Jeżeli nie dokonasz zgłoszenia rejestracyjnego, to staniesz się automatycznie płatnikiem tego podatku, lecz nie będziesz mógł pomniejszyć swojego zobowiązania w zakresie podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach dokonanych przed dniem zgłoszenia.

Ponieważ rozpoczynając działalność gospodarcza najczęściej nie wiesz jakie będziesz miał przychody i koszty, a wystawianie faktur VAT wymaga trochę wprawy, dobrze na początek wystąpić o zwolnienie twojej działalności z konieczności naliczania i odprowadzania tego podatku. Ten wybór spowoduje, że za wykonywane usługi będziesz wystawiał faktury bez VAT-u, a w koszty wliczał zakupione towary i usługi w wartościach brutto. Takie rozwiązanie pozwala ominąć wiele raf w kontaktach początkującego przedsiębiorcy z Urzędem Skarbowym. Poza tym płatnikiem podatku VAT stać się możesz zawsze, lecz jeżeli wybierzesz tę formę rozliczania nie będziesz już mógł wrócić do poprzedniej - czyli zwolnienia z podatku VAT.

Pewnym ograniczeniem dla zwolenników płacenia podatku VAT jest zapis określający, że jeśli w danym roku podatkowym (od stycznia do grudnia) w którymś z miesięcy wartość twojej sprzedaży (czyli suma wystawionych faktur) przekroczy ustaloną przez ministra finansów równowartość 10 000 Euro, automatycznie zostaniesz zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT. Jeśli decydujesz się np. rozpocząć działalność gospodarczą zwolnioną z podatku VAT w listopadzie to maksymalna wartość sprzedaży uprawniająca Cię do zachowania obecnego statusu nie może przekroczyć 6816,67 zł - (określoną przez Ministerstwo Finansów równowartość 10000 Euro, czyli 40 900 zł dzielimy przez 12 miesięcy, a następnie uzyskaną kwotę mnożymy przez liczbę pozostałych do końca roku miesięcy).

Musisz pamiętać, że ze zwolnienia z podatku VAT nie będziesz mógł skorzystać, gdy w zakresie twojej działalności znajdzie się:
handel wyrobami z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
sprzedaż niektórych wyrobów objętych podatkiem akcyzowym,
usługi prawnicze,
doradztwo i rzeczoznawstwo,
usługi jubilerskie,
działalność polegająca na imporcie towarów i usług.
Jeśli od razu zdecydujesz się na bycie płatnikiem VAT, poza wypełnieniem formularza VAT-R będziesz musiał uiścić opłatę skarbową w wysokości 152 zł. W praktyce oznacza to także dodatkową pracę biurową związaną m.in. ze starannym wypełnianiem faktur (niezbędna będzie dodatkowa wiedza na temat stawek VAT przypisanych towarom i usługom), koniecznością składania co miesiąc w Urzędzie Skarbowym dodatkowej deklaracji VAT-7 (pobierz: VAT-7 (30 KB PDF)) oraz terminowym płaceniem należnego podatku VAT.

Na szczęście podobnie jak w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego ustawodawca poszedł na rękę drobnym przedsiębiorcom (czyli tzw. małym podatnikom) umożliwiając rozliczanie się z podatku VAT w cyklu kwartalnym. W rozumieniu ustawodawcy małym podatnikiem jest każda firma, której wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 800 000 euro, a w przypadku firm, których przychody wynikają z pobieranych prowizji przekroczy kwoty odpowiadającej 30 000 euro. Do rozliczenia podatku VAT z Urzędem Skarbowym wykorzystujesz wówczas formularz VAT-7K (pobierz: VAT-7K (30 KB PDF), VAT-R (30 KB PDF)).

Aby kwartalnie rozliczać się z fiskusem musisz pisemnie powiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który po raz pierwszy będzie składana deklaracja kwartalna. Jeżeli więc chcesz składać deklaracje kwartalne, np. od stycznia 2004 informacja o zmianie sposobu rozliczania podatku VAT powinna zostać przekazana do naczelnika urzędu skarbowego do 31 grudnia 2003 r.


Szyld [ do góry ] ˆ


W toku zakładania przedsiębiorstwa powinieneś pomyśleć także o szyldzie. Zgodnie z art. 11 ust. 1 Prawa działalności gospodarczej główny zakład, oddział oraz inne stałe miejsce wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej powinny być oznaczone na zewnątrz. To oznaczenie (czyli po prostu szyld) powinno zawierać:
oznaczenie przedsiębiorcy (czyli w przypadku osoby fizycznej - imię i nazwisko przedsiębiorcy oraz nazwę, pod którą wykonuje działalność gospodarczą),
zwięzłe określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej.
Pamiętaj, że za niedopełnienie tego obowiązku możesz zostać ukarany grzywną. Jednocześnie musisz wiedzieć, że umieszczenie szyldu, tablicy informacyjnej lub reklamowej na terenie posesji lub nieruchomości, która nie jest twoją wyłączną własnością (np. budynek komunalny lub klatka schodowa w budynku spółdzielczym) wymaga pisemnej zgody zarządcy nieruchomości. Wiąże się to też zwykle z koniecznością wnoszenia stosownych opłat.

Biuro Prezydenta Miasta [ do góry ] ˆ


Zgłoszenie do ubezpieczenia, składanie wszystkich obowiązujących deklaracji i raportów oraz pobieranie i odprowadzanie do ZUS składek dokonuje zawsze płatnik, czyli w wypadku działalności gospodarczej osoba ją prowadząca.

Jako prowadzący działalność gospodarczą będziesz płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne od siebie oraz zatrudnionych pracowników. Dlatego też zaraz po rozpoczęciu tej działalności masz obowiązek zarejestrować się jako płatnik tych składek. Ponadto musisz zgłosić do ubezpieczeń społecznych siebie i ewentualnie inne osoby (pracownicy), dla których będziesz płatnikiem składek.

Płatnik składek ma obowiązek dokonania zgłoszenia do ZUS siebie, jako płatnika w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowego osób prowadzących działalność (czyli od daty rozpoczęcia działalności, którą podałeś w formularzu NIP-1).

Jako płatnik składek powinieneś dokonać zgłoszenia w jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwej dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (siedziby przedsiębiorstwa). Dokonując zgłoszenia możesz korzystać wyłącznie z oryginalnych formularzy dostępnych w placówkach ZUS lub wypełnić elektroniczne formularze dostępne w aktualnej wersji programu Płatnik. Podejmując działalność gospodarczą na własny rachunek będziesz musiał wypełnić i złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następujące formularze:

ZUS ZFA - zgłoszenie lub zmiana danych płatnika składek - osoby fizycznej
ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeń lub zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej
ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/ zgłoszenie zmiany danych
Wypełnione formularze powinieneś osobiście dostarczyć do właściwego dla ciebie oddziału lub inspektoratu ZUS.
PLACÓWKI ZUS W GDAŃSKU
Oddział/ Oddział w Gdańsku, 80-748, ul. Chmielna 27/33
Inspektorat w Gdańsku - Śródmieściu, 80-830, ul. Chlebnicka 3/8
Inspektorat w Gdańsku - Wrzeszczu, 80-247, ul. Sobótki 9
Placówki ZUS pracują poniedziałki, środy i piątki w godzinach7.30-14.30, a we wtorki i czwartki w godzinach 7.30-17.00.


Kalendarium przedsiębiorcy [ do góry ] ˆ


Rzetelne prowadzenie biznesu związane jest z systematycznym gromadzeniem i przesyłaniem dokumentacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Zasady i sposób kontaktów z tymi instytucjami jest ściśle uregulowany przez odpowiednie ustawy. Dla ciebie kluczowe znaczenie będzie miało terminowe przesyłanie sprawozdań. Niedotrzymanie terminów wysyłki dokumentów sprawozdawczych (decyduje data stempla na kopii dokumentu przyjętego przez kancelarie lub biuro podawcze albo data stempla na potwierdzeniu nadania listu poleconego) może narazić Ciebie na przykrości, z karami finansowymi włącznie i dlatego właśnie powinieneś pamiętać o kluczowych datach w życiu każdego przedsiębiorcy.


ZAPAMIĘTAJ
Do 7 dnia każdego miesiąca należy zapłacić podatek dla osób opodatkowanych w formie karty podatkowej
Do 10 dnia każdego miesiąca należy zapłacić za siebie składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy (składka płacona jest za poprzedni miesiąc kalendarzowy np. do 10 października płacimy za miesiąc wrzesień). W tym terminie opłacasz składki wyłącznie za siebie czyli wtedy gdy nie zatrudniasz żadnych pracowników.
Do 15 dnia każdego miesiąca należy zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i/lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ten termin obowiązuje przedsiębiorcę, który musi odprowadzić składki za poprzedni miesiąc za siebie i zatrudnionych pracowników.
Do 20 dnia każdego miesiąca należy zapłacić zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt za grudzień zapłacisz, składając jednocześnie do Urzędu Skarbowego zeznanie roczne PIT-28.
Do 20 dnia każdego miesiąca należy też złożyć comiesięczną deklarację (PIT-5) i dokonać wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. W terminie do 20 grudnia wpłacasz również zaliczkę za miesiąc grudzień w takiej samej wysokości jak należna zaliczka za miesiąc listopad. Rozliczenie miesiąca grudnia następuje wraz z rozliczeniem rocznym, PIT-36.
Do 25 dnia każdego miesiąca należy dokonać rozliczenia miesięcznego podatku VAT i złożyć formularz VAT-7 oraz dokonać rozliczenia miesięcznego podatku akcyzowego.
Do 25 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, w którym stałeś się płatnikem VAT, musisz także dokonać rozliczenia podatku VAT i złożyć formularz VAT-7K.
Do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatku zryczałtowanego składają zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wartości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (formularz PIT-2Cool
Do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w roku podatkowym (formularz PIT-36) przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. W tym też terminie należy również wpłacić, o ile to wynika ze złożonego zeznania, różnicę między podatkiem należnym, a sumą przekazanych na konto Urzędu Skarbowego zaliczek należnych za dany rok.
Pilnując kalendarza przedsiębiorcy nie wpadaj w panikę, jeśli dzień, w którym masz dokonać złożenia sprawozdania lub płatności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Wtedy termin złożenia dokumentów i płatności upływa w pierwszym dniu pracy następującym po dniach wolnych.

Biuro Prezydenta Miasta [ do góry ] ˆ


Decydując się na prowadzenie niektórych, bardziej wyspecjalizowanych, rodzajów działalności gospodarczej, będziesz musiał uzyskać zezwolenie lub koncesję. Rodzaje działalności podlegające obowiązkowi uzyskania koncesji określone są w ustawie - Prawo działalności gospodarczej.

I tak, uzyskania koncesji wymaga działalność gospodarcza w zakresie:
poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych,
wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią,
ochrony osób i mienia,
przewozu lotniczego,
budowy i eksploatacji albo wyłącznie eksploatacji autostrad płatnych oraz dróg ekspresowych, do których stosuje się przepisy o autostradach płatnych,
zarządzania liniami kolejowymi oraz wykonywania przewozów kolejowych,
rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych.
Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu. Przyznawana jest ona na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat.

Ponadto do bardzo wielu dziedzin działalności gospodarczej odnosi się obowiązek uzyskania zezwoleń. Wynika on z szeregu przepisów szczegółowych zawartych w odrębnych ustawach. Przepisy te oraz Prawo działalności gospodarczej określają równocześnie, które organy zezwalają oraz wszelkie warunki wykonywania działalności objętej zezwoleniami, a także tryb wydawania, odmowy wydania i cofania zezwoleń.

Dodatkowe zezwolenie będziesz musiał uzyskać chcąc prowadzić następujące rodzaje działalności gospodarczej.

Działalność produkcyjna:
produkcja i wprowadzanie do obrotu nowej żywności i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wprowadzanie do obrotu innych środków spożywczych
produkcja i obrót środkami żywienia zwierząt
produkcja i obrót wyrobami medycznymi i produktami leczniczymi
produkcja i obrót środkami odurzającymi, psychotropowymi oraz uprawa maku i konopi
produkcja i obrót środkami ochrony roślin
produkcja i obrót materiałem szkółkarskim i nasionami siewnymi
produkcja i obrót nasieniem dla rozrodu zwierząt gospodarskich
produkcja i obrót z zagranicą substancjami i materiałami zubażającymi warstwę ozonową
produkcja i obrót organizmami zmodyfikowanymi genetyczne a także wywóz i tranzyt produktów zmodyfikowanych genetycznie
produkcja i obrót wyrobami spirytusowymi i tytoniowymi
produkcja i obrót wyrobami winiarskimi
rybołówstwo morskie
produkcja tablic rejestracyjnych pojazdów

Działalność handlowa
hurtowa i detaliczna sprzedaż alkoholi
obrót zwierzyną żywą i półtuszami oraz sprzedaż imprez turystycznych obejmujących polowania
handel nawozami
obrót towarami o znaczeniu strategicznym
prowadzenie składu celnego
prowadzenie przedsiębiorstwa składowego
prowadzenie giełdy towarowej oraz działalność maklerska na giełdzie towarowej
prowadzenie działalności ubezpieczeniowej

Działalność transportowa i telekomunikacyjna
budowa i zarządzanie lotniskiem
wykonywanie międzynarodowych lotów przez obcego przewoźnika
przewóz osób i rzeczy transportem samochodowym
usługi telekomunikacyjne oraz używanie urządzeń radiokomunikacyjnych
działalność pocztowa
organizacja imprez turystycznych i pośrednictwo w zawieraniu umów na świadczenie usług turystycznych

Działalność edukacyjna
prowadzenie szkoły i placówki publicznej przez podmioty inne niż jednostka samorządu terytorialnego
założenie i prowadzenie uczelni niepaństwowej
założenie i prowadzenie niepaństwowej szkoły zawodowej
nauka jazdy i szkolenia kierowców oraz badania psychofizyczne kierowców
działalność w zakresie sportu profesjonalnego

Usługi finansowe
prowadzenie działalności ubezpieczeniowej
wykonywanie czynności agenta ubezpieczeniowego
działalność w zakresie obrotu publicznego papierami wartościowymi
utworzenie i prowadzenie towarzystwa funduszy inwestycyjnych i funduszu inwestycyjnego
utworzenie i prowadzenie towarzystwa emerytalnego i funduszu emerytalnego
utworzenie i prowadzenie działalności przez bank niepaństwowy
prowadzenie działalności kantorowej

Inne rodzaje działalności gospodarczej
prowadzenie działalności polegającej na usuwaniu, wykorzystywaniu i unieszkodliwianiu odpadów komunalnych,
prowadzenie działalności polegającej na usuwaniu, wykorzystywaniu i unieszkodliwianiu odpadów innych niż komunalne,
zbiorowe zaopatrywanie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków
działalność związana z wykorzystywaniem energii atomowej
świadczenie usług detektywistycznych,
prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych,
urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych oraz gier na automatach
organizowanie wyścigów konnych
Powrót do góry
                        
Gość







PostWysłany: Czw 17:54, 01 Lut 2007    Temat postu:    

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
                        
Gość







PostWysłany: Nie 10:58, 04 Lut 2007    Temat postu:    

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
                        
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum F O R U M Strona Główna -> WŁASNA FIRMA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach